Bella Danza Děčín z.s.

Mírové nám. 575/3a
405 02 Děčín IV-Podmokly

+420 774 265 349
belladanza.decin@gmail.com

věkové kategorie a výkonostní třídy

Věkové kategorie:

1. Kategorie do 8 let: (Under 8) - páry, ve kterých žádný z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 8. narozeniny. 
2. Kategorie DĚTI (Juvenile) 
a) DĚTI I (mladší děti, Juvenile I) - páry, ve kterých žádný z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 10. narozeniny. 
b) DĚTI II (starší děti, Juvenile II) - páry, ve kterých žádný z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 12. narozeniny a alespoň jeden z partnerů dosáhne v roce konání soutěže 10. narozeniny. 
3. Kategorie JUNIOŘI (Junior) 
a) JUNIOŘI I (mladší junioři, Junior I) - páry, ve kterých žádný z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 14. narozeniny a alespoň jeden z partnerů dosáhne v roce konání soutěže 12. narozeniny. 
b) JUNIOŘI II (starší junioři, Junior II) - páry, ve kterých žádný z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 16. narozeniny a alespoň jeden z partnerů dosáhne v roce konání soutěže 14. narozeniny. 
4. Kategorie MLÁDEŽ (Youth) - páry, ve kterých žádný z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 19. narozeniny a alespoň jeden z partnerů dosáhne v roce konání soutěže 16. narozeniny. 
5. Kategorie do 21 let: (Under 21) - páry, ve kterých žádný z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 21. narozeniny a alespoň jeden z partnerů dosáhne v roce konání soutěže 16. narozeniny. 
6. Kategorie DOSPĚLÍ (Adult) - páry, ve kterých alespoň jeden z partnerů dosáhne v roce konání soutěže 19. narozeniny a mladší z partnerů nedosáhne v roce konání soutěže 35. narozeniny. 
7. Kategorie SENIOŘI (Senior) 
a) SENIOŘI I - páry, ve kterých v roce konání soutěže musí jeden partner dosáhnout minimálně 35. narozeniny a druhý z partnerů musí dosáhnout minimálně 30. narozeniny 
b) SENIOŘI II - páry, ve kterých v roce konání soutěže musí jeden partner dosáhnout minimálně 45. narozeniny a druhý z partnerů musí dosáhnout minimálně 40. narozeniny
c) SENIOŘI III - páry, ve kterých v roce konání soutěže musí jeden partner dosáhnout minimálně 55. narozeniny a druhý z partnerů musí dosáhnout minimálně 50. narozeniny 
d) SENIOŘI IV- páry, ve kterých v roce konání soutěže musí jeden partner dosáhnout minimálně 65. narozeniny a druhý z partnerů musí dosáhnout minimálně 60. narozeniny
Kategorie jednotlivců se stanovuje podle staršího člena páru.

Hobby Dance: 

Tanec Pro Všechny (TPV) - nepostupová třída, kterou začíná vaše taneční cesta. Tanečníci soutěží mezi sebou, umísťují se, ale neziskavají žádné body pro postup do vyšší třídy. V ramci TPV si můžete zasoutěžit nejen v párových disciplínách, ale také v kategorie sólo a duo (dvě slečny tančí synchronně vedle sebe). 

Postupové třídy:

E - nejnižší postupová třída. Můžete tancovat zároveň s TPV. Po získu 100 bodu ve třídě E, se už nesmíte soutěží v TPV zúčastnit. Za každý poražený pár se připisuje 1 bod, 2 body - za postup do dalšího kola, 5 bodů - za 3. místo, 10 bodů - za 2., a 15 bodů navíc za celkové vítězství. Pro postup do vyšší třídy potřebujete 200 bodů. 
D - Na postup do vyšší třídy je nutné nejen 200 bodů, ale také minimálně se 5 krát umístit ve finále. Finále(F) se vetšinou nepočítá všem 6 párům. Počet F je odvozen od celkového počtu párů v soutěži. 
C - 200 bodů, 5 F
B - 200 bodů, 5 F
A - 200 bodů, 5 F
M - nejvyšší taneční třída.
 

O soutěžích

V tanečním sportu existuje hodně odvětví a organizací, které pořádají soutěže.
Náš klub je členem Českého svazu tanečního sportu (dále ČSTS), v jehož rámci probíhají postupové a pohárové soutěže po celé ČR. 

Jak postupovat v případě, že chcete začít soutěžit v oblasti tance?

 1. Sdělte svému trenérovi své přání, vyplňte si s ním přihlašovací formulář na stránkách ČSTS a zaplaťte registrační správní poplatek a roční členský příspěvek do ČSTS, jehož výše se stanovuje legislativou svazu. Po cca týdnu obdržíte identifikační číslo (IDT).
 2. Obstarejte si správné soutěžní oblečení a boty (konzultujte to vždy s trenérem, ať si nekupujete to, co nevyužijete).
 3. Zajistěte si potvrzení o zdravotní způsobilosti od obvodního nebo sportovního lékaře. Formulář zde: Prohlídky
 4. V kalendáři soutěží si vyberte vhodnou pro vás soutěž podle příslušné taneční třídy a přihlaste se do systému prostřednictvím IDT, poté přihlaste pár/jednotlivce na vybranou soutěž. Celý tento proces za vás může udělat vedoucí klubu ze svého účtu.
 5. Den před soutěží si zkontrolujete čas prezence. Na soutěž se musíte dostavit nejpozději 10 minut před ukončením prezence vaší kategorie. Nejlepší je přijet s dostatečným předstihem, abyste měli čas se v klidu obléknout a roztancovat. 

Jak se chovat na soutěži?

 • Po příjezdu na soutěž zaplaťte startovné za soutěžícího a vstupné za doprovod.
 • Najděte PREZENCI, kde se nahlásíte a obdržíte startovní číslo.
 • Oblekněte se do kostýmů a připněte číslo na záda partnerovi. Snažte se ho umístit mezi lopatky doprostřed.
 • Sledujte harmonogram soutěží, abyste věděli, kdy máte nastoupit na parket.
 • Pokud se tančí ve více skupinách, nastudujte si na informační tabuli, ve které skupině tančíte.
 • Po skončení soutěži vraťte číslo na prezenci a vyzvedněte si lísteček s výsledky.

Co se smí a nesmí?

Smí se fandit svým favoritům, povzbuzovat je potleskem. Je neslušné při tom přehlušovat hudbu křikem a nahlas pomlouvat ostatní páry a porotu.
Nesmí se komunikovat s porotou během soutěže i přes to, že to může být váš známy nebo trenér. 
Při neuspokojivém výsledku pokuste se ponechat rozčilení na doma. Na tréninku proberte váš výkon s trenérem a zapracujte na chybách. Když sledujete svůj pár na soutěži, snažte se ho porovnávat s ostatními páry, zamyslete se, co se vám na nich líbí víc nebo míň. Porotce dává páru křížek na postup do dalšího kola v případě, že se mu pár líbí. Počet těchto křížů je ale omezen. Absence křížů nemusí nutně znamenat, že byl pár nejhorší. Porota si ho mohla jen nevšimnout, protože byl nevýrazný. Proto je důležité neschovávat se po rozích a krajích, ale nacházet dobře osvětlené a viditelné místo na parketě. Vyhýbejte se davům: když se s někým srazíte v každé figuře, pak nic neukážete a porota nemá, co hodnotit. 
Snažte se udržovat čistotu v šatnách, nelijte vodu na parket, aby přestal klouzat, snažte se důstojně reprezentovat svůj klub a město. 

Soutěžní šaty a boty podle věku

Soutěžní oblečení podléhá striktním pravidlům, která platí pro všechny třídy mimo TPV. Pravidla ČSTS ohledně oblečení naleznete zde:

Boty

Všechny boty musí byt ohebné a musí mít podrážku z kůže, která se čistí pomoci speciálního kartáče. Dámské boty na podpatcích musí mít chrániče. 

Dětské boty (do 12 let):

Boty od 12 let pro latinskoamerické tance:

Boty na standardní tance od 12 let: